Skip to content

22 Kingston AvenueToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 16, 2012

Property Information

Block1500.12
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,710
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
56%
Improvement Value:$210,300
44%
Total Assessment$475,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,405+5.4%
2024$7,977+10.3%
2023$7,230-2.9%
2022$7,447+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 15290, Page 208

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4194, Page 903

Property Built

Built

Year Built: 1965