Skip to content

38 Rico AvenueToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
May 9, 2022

Property Information

Block1500.13
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,633
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
55%
Improvement Value:$241,400
45%
Total Assessment$536,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,768+5.2%
2024$9,285+13.5%
2023$8,184+0.4%
2022$8,148+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000
Sq Ft1,633DeedBook 19037, Page 659Recorded5/20/2022

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,633DeedBook 16730, Page 311Recorded5/8/2017

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 15221, Page 211

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 13534, Page 833

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4033, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1971