Skip to content

30 Rico AvenueToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 22, 2011

Property Information

Block1500.13
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,768
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
41%
Improvement Value:$417,000
59%
Total Assessment$707,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,874+5.2%
2024$12,238+16.6%
2023$10,493+0.4%
2022$10,447+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 14927, Page 1453

Property Built

Built

Year Built: 1967