Skip to content

49 St Thomas AvenueToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Apr 6, 2009

Property Information

Block1500.14
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class18
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,097
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
38%
Improvement Value:$445,500
62%
Total Assessment$720,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,120+5.2%
2024$12,472+79.4%
2023$6,951+0.4%
2022$6,921+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 14263, Page 55

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 10155, Page 630

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5279, Page 513

Property Sale

Sale
$54,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1969