Skip to content

33 St Thomas AvenueToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block1500.14
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,848
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
41%
Improvement Value:$382,300
59%
Total Assessment$647,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,787+5.2%
2024$11,205+24.0%
2023$9,036+0.4%
2022$8,996+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 17167, Page 1754Recorded7/6/2018

Property Sale

Sale
$499,000
DeedBook 11605, Page 1672

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5613, Page 527

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 4203, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1962