Skip to content

21 St Thomas AvenueToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Aug 26, 2013

Property Information

Block1500.14
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,924
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
50%
Improvement Value:$264,600
50%
Total Assessment$529,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,644+5.2%
2024$9,167+14.1%
2023$8,034+0.4%
2022$7,998+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000

From:

To:

Sq Ft1,924DeedBook 15643, Page 816Recorded9/19/2013

Property Built

Built

Year Built: 1962