Skip to content

13 St Thomas AvenueToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Aug 27, 1998

Property Information

Block1500.14
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,431
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
52%
Improvement Value:$243,500
48%
Total Assessment$508,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,260+5.2%
2024$8,802+16.7%
2023$7,543+0.4%
2022$7,509+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5611, Page 834

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 3916, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1966