Skip to content

9 St Thomas AvenueToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Sep 6, 2001

Property Information

Block1500.14
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,910
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
53%
Improvement Value:$231,400
47%
Total Assessment$496,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,789+5.3%
2024$8,343+7.0%
2023$7,796+0.5%
2022$7,761+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 10535, Page 1107

Property Sale

Sale
$178,500
DeedBook 5432, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 1971

Property Sale

Sale
$4,750
DeedBook NaN, Page NaN