Skip to content

50 Tobago AvenueToms River, NJ 08753

Built 2010

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 26, 2002

Property Information

Block1500.15
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,668
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
34%
Improvement Value:$514,400
66%
Total Assessment$779,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,193+5.2%
2024$13,491+25.9%
2023$10,719+0.4%
2022$10,672+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 11291, Page 1242