Skip to content

57 Tobago AvenueToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2017

Property Information

Block1500.15
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class19
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,872
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
55%
Improvement Value:$409,100
45%
Total Assessment$909,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,555+5.0%
2024$15,766+6.5%
2023$14,805+4.1%
2022$14,223+7.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970