Skip to content

49 Tobago AvenueToms River, NJ 08753

Built 1997

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 31, 1995

Property Information

Block1500.15
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class21
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage4,343
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$515,000
34%
Improvement Value:$978,400
66%
Total Assessment$1,493,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,195+5.2%
2024$25,851+13.2%
2023$22,843+0.4%
2022$22,743+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5296, Page 836