Skip to content

45 Tobago AvenueToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Date
Nov 20, 2004

Property Information

Block1500.15
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class45
Description2F2G
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage3,348
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
68%
Improvement Value:$240,500
32%
Total Assessment$740,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,485+5.2%
2024$12,818-26.9%
2023$17,540+0.4%
2022$17,463+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 12345, Page 1938

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 10216, Page 1251

Property Built

Built

Year Built: 1971