Skip to content

33 Tobago AvenueToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$108,400
Last Sale Date
Jan 28, 1983

Property Information

Block1500.15
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,816
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$625,000
56%
Improvement Value:$498,900
44%
Total Assessment$1,123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,466+5.2%
2024$19,455-7.0%
2023$20,924+0.4%
2022$20,832+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$108,400
DeedBook 4102, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1981