Skip to content

17 Tobago AvenueToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$27,500
Last Sale Date
Jan 17, 1980

Property Information

Block1500.15
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,294
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$590,000
66%
Improvement Value:$310,500
34%
Total Assessment$900,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,398+5.2%
2024$15,588+15.6%
2023$13,487+0.4%
2022$13,428+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1981

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 3892, Page 235