Skip to content

14 Tobago AvenueToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2008

Property Information

Block1500.15
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
64%
Improvement Value:$149,900
36%
Total Assessment$414,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,555+5.2%
2024$7,182+4.6%
2023$6,869+0.4%
2022$6,839+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 3797, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 1968