Skip to content

34 Tobago AvenueToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 23, 1998

Property Information

Block1500.15
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,656
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
54%
Improvement Value:$234,300
46%
Total Assessment$509,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,274+5.2%
2024$8,816+11.5%
2023$7,906+0.4%
2022$7,871+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5620, Page 270

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4269, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 1967