Skip to content

1306 Stanley DriveToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$249,500
Last Sale Date
Jul 1, 2013

Property Information

Block1500.20
Lot1.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,545
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
38%
Improvement Value:$228,600
62%
Total Assessment$367,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,694+10.2%
2024$6,076+16.4%
2023$5,220+0.4%
2022$5,197+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$249,500

From:

To:

Sq Ft1,545DeedBook 15576, Page 762Recorded7/8/2013

Property Sale

Sale
$67,900
DeedBook 4285, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 1985