Skip to content

1325 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Apr 24, 2024

Property Information

Block1500.20
Lot76.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,614
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
38%
Improvement Value:$229,800
62%
Total Assessment$368,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,716+5.2%
2024$6,384+30.5%
2023$4,892+0.4%
2022$4,871+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,614DeedBook 19678, Page 1109Recorded5/9/2024

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,406DeedBook 17445, Page 1329Recorded4/22/2019

Property Sale

Sale
$84,000

From:

To:

Sq Ft1,406DeedBook 15772, Page 168Recorded3/27/2014

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 11495, Page 399

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5499, Page 745

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4903, Page 155

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4615, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1984