Skip to content

1289 Linda DriveToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jan 10, 2012

Property Information

Block1500.22
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,440
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
44%
Improvement Value:$175,300
56%
Total Assessment$314,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,723+5.2%
2024$5,441+11.1%
2023$4,897+0.4%
2022$4,876+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 15103, Page 1874

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5389, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1981

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 3801, Page 148