Skip to content

1303 Linda DriveToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
May 13, 1997

Property Information

Block1500.22
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,160
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
39%
Improvement Value:$217,100
61%
Total Assessment$356,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,485+5.2%
2024$6,164+21.0%
2023$5,093+0.4%
2022$5,070+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5470, Page 917

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 3784, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1978