Skip to content

1311 Stanley DriveToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$468,000
Last Sale Date
May 9, 2023

Property Information

Block1500.23
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,262
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
31%
Improvement Value:$303,500
69%
Total Assessment$442,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,058+5.2%
2024$7,660+12.6%
2023$6,804+0.4%
2022$6,774+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$468,000
Sq Ft2,262DeedBook 19405, Page 565Recorded6/14/2023

Property Sale

Sale
$30,125
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1976