Skip to content

1313 Stanley DriveToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 8, 2021

Property Information

Block1500.23
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,759
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
37%
Improvement Value:$234,300
63%
Total Assessment$373,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,798+5.2%
2024$6,462+16.6%
2023$5,541+0.4%
2022$5,517+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,759DeedBook 18826, Page 1435Recorded12/16/2021

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft1,759DeedBook 17167, Page 1108Recorded7/6/2018

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 3534, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1976