Skip to content

1201 Simot LaneToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 1991

Property Information

Block1500.24
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,076
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
38%
Improvement Value:$270,800
62%
Total Assessment$437,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,972+5.2%
2024$7,578+10.2%
2023$6,876+0.4%
2022$6,846+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975