Skip to content

1004 Midwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block1500.26
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,440
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
40%
Improvement Value:$207,700
60%
Total Assessment$346,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,313+5.2%
2024$6,001+20.8%
2023$4,970+0.4%
2022$4,948+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,440DeedBook 18529, Page 1546Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$297,000
Sq Ft1,440DeedBook 17870, Page 1917Recorded4/29/2020

Property Sale

Sale
$247,500

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 16242, Page 971Recorded11/16/2015

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 13894, Page 290

Property Sale

Sale
$31,815
DeedBook 3515, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1960