Skip to content

738 Bermuda DriveToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Nov 1, 2024

Property Information

Block1500.27
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class18
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,578
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
41%
Improvement Value:$418,600
59%
Total Assessment$708,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,392+5.2%
2024$12,730+28.4%
2023$9,917+0.4%
2022$9,874+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft2,578DeedBook 19847, Page 958Recorded11/13/2024

Property Built

Built

Year Built: 1977