Skip to content

730 Bermuda DriveToms River, NJ 08753

Built 1974
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2023

Property Information

Block1500.27
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,690
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
58%
Improvement Value:$192,000
42%
Total Assessment$457,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,322+5.2%
2024$7,911+4.8%
2023$7,548+0.4%
2022$7,514+4.5%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-004093-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,690DeedBook 16503, Page 1039Recorded9/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1974