Skip to content

726 Bermuda DriveToms River, NJ 08753

Built 2013

Last Sale Price
$659,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block1500.27
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,388
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
38%
Improvement Value:$427,000
62%
Total Assessment$692,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,601+5.2%
2024$11,979+13.2%
2023$10,579+0.4%
2022$10,532+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$659,000
Sq Ft2,388DeedBook 18204, Page 1432Recorded12/11/2020

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 3636, Page 718