Skip to content

1135 Overlook DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$138,500
Last Sale Date
Jan 30, 1990

Property Information

Block1501.08
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5007

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,651
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
29%
Improvement Value:$231,300
71%
Total Assessment$326,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,942+5.2%
2024$5,648-1.3%
2023$5,724+0.4%
2022$5,699+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 4814, Page 632

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4682, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1960