Skip to content

1147 Hazelwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1959
Other Exempt

Last Sale Price
$129,500
Last Sale Date
Nov 2, 2000

Property Information

Block1501.10
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5007

Building Details

Building Class16
Description1F2G DAV 1180
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,180
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
52%
Improvement Value:$97,500
48%
Total Assessment$201,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$2,590+0.1%
2001$2,588+2.8%
2000$2,518+7.6%
1999$2,341+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 10251, Page 1836

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4539, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1959