Skip to content

919 Neville StreetToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Jul 26, 2019

Property Information

Block1501.10
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5007

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage800
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
42%
Improvement Value:$127,200
58%
Total Assessment$220,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,010+5.2%
2024$3,812-4.9%
2023$4,008+0.4%
2022$3,990+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$198,000
Sq Ft800DeedBook 17551, Page 1933Recorded7/30/2019

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 11702, Page 1410

Property Built

Built

Year Built: 1959