Skip to content

896 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1986
Commercial

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 10, 1987

Property Information

Block1501.10
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5007

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage3,732
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
34%
Improvement Value:$393,100
66%
Total Assessment$597,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,873+5.2%
2024$10,336-26.3%
2023$14,023+0.4%
2022$13,961+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4625, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1986