Skip to content

1127 Hazelwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2004

Property Information

Block1501.11
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5007

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,120
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
38%
Improvement Value:$175,500
62%
Total Assessment$281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,126+5.2%
2024$4,873-0.3%
2023$4,887+0.4%
2022$4,866+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 3922, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1960