Skip to content

898 Neville StreetToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Apr 17, 2001

Property Information

Block1501.11
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5007

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,131
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
33%
Improvement Value:$196,800
67%
Total Assessment$291,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,064+5.5%
2024$4,801+4.9%
2023$4,575+0.5%
2022$4,553+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 10363, Page 977

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971