Skip to content

910 Neville StreetToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jan 3, 1994

Property Information

Block1501.11
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5007

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,600
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
31%
Improvement Value:$206,900
69%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,461+5.2%
2024$5,191+5.7%
2023$4,910+0.4%
2022$4,888+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5131, Page 615

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4298, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1960