Skip to content

1122 Overlook DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Jun 9, 2015

Property Information

Block1501.12
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5007

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,660
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
35%
Improvement Value:$186,700
65%
Total Assessment$285,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,203+5.2%
2024$4,945-0.5%
2023$4,972+0.4%
2022$4,951+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$199,900

From:

To:

Sq Ft1,660DeedBook 16120, Page 1471Recorded6/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1960