Skip to content

924 Bellwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$107,500
Last Sale Date
Jul 22, 2015

Property Information

Block1501.12
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5007

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage800
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
38%
Improvement Value:$164,700
62%
Total Assessment$265,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,838+5.2%
2024$4,599+11.6%
2023$4,121+0.4%
2022$4,103+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$107,500

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 16154, Page 710Recorded8/6/2015

Property Sale

Sale
$28,200
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960