Skip to content

961 Neville StreetToms River, NJ 08753

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jan 8, 2026

Property Information

Block1501.13
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5008

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,532
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,000
34%
Improvement Value:$232,700
66%
Total Assessment$354,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,459+5.2%
2024$6,140+24.2%
2023$4,945+0.5%
2022$4,923+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,532DeedBook 20255, Page 949Recorded1/13/2026

Property Sale

Sale
$372,500
Sq Ft1,532DeedBook 19262, Page 1181Recorded12/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960