Skip to content

941 Neville StreetToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 11, 2007

Property Information

Block1501.13
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5008

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,080
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
45%
Improvement Value:$148,200
55%
Total Assessment$270,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,920+5.2%
2024$4,677+4.1%
2023$4,494+0.4%
2022$4,474+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 13811, Page 108

Property Sale

Sale
$28,450
DeedBook 3610, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1960