Skip to content

972 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1982
Commercial

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Apr 6, 2020

Property Information

Block1501.13
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5008

Building Details

Building Class10
Description2F
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage2,840
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
46%
Improvement Value:$228,000
54%
Total Assessment$426,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,757+5.2%
2024$7,374-30.9%
2023$10,671+0.4%
2022$10,624+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,840DeedBook 17854, Page 464Recorded4/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1982

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook NaN, Page NaN