Skip to content

1130 Hazelwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block1501.14
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5008

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,545
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
36%
Improvement Value:$220,800
64%
Total Assessment$346,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,315+5.2%
2024$6,003+14.0%
2023$5,268+0.4%
2022$5,245+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$272,500
DeedBook 13430, Page 305

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 4758, Page 855

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3959, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1960