Skip to content

1131 Fairview DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 8, 2024

Property Information

Block1501.15
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4904

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,520
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
40%
Improvement Value:$178,300
60%
Total Assessment$296,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,396+5.2%
2024$5,129-0.3%
2023$5,143+0.4%
2022$5,120+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,520DeedBook 19656, Page 210Recorded4/12/2024

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 14133, Page 200

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4487, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1960