Skip to content

925 New Jersey AvenueToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$173,500
Last Sale Date
Feb 20, 2002

Property Information

Block1501.15
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5008

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,455
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
33%
Improvement Value:$203,100
67%
Total Assessment$303,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,519+5.2%
2024$5,247+7.4%
2023$4,885+0.4%
2022$4,863+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$173,500
DeedBook 10760, Page 1195

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 10096, Page 1869

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4631, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1970