Skip to content

896 Eaglehurst RoadToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2001

Property Information

Block1501.15
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5008

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,246
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
30%
Improvement Value:$221,500
70%
Total Assessment$316,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,763+5.2%
2024$5,479+17.0%
2023$4,684+0.4%
2022$4,664+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$36,500
DeedBook 3660, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1971