Skip to content

908 Eaglehurst RoadToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2024

Property Information

Block1501.15
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5008

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,664
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
33%
Improvement Value:$192,800
67%
Total Assessment$287,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,241+5.2%
2024$4,982+2.7%
2023$4,850+0.4%
2022$4,828+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,664DeedBook 19178, Page 1670Recorded9/27/2022

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 16928, Page 1026Recorded11/6/2017

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 16584, Page 464Recorded11/30/2016

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 12583, Page 994

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 11899, Page 879

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4961, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1970