Skip to content

924 Eaglehurst RoadToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2023

Property Information

Block1501.15
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5008

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,510
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
30%
Improvement Value:$234,900
70%
Total Assessment$337,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+5.2%
2024$5,849+10.0%
2023$5,316+0.4%
2022$5,292+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 10202, Page 904

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4626, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1971