Skip to content

917 Tudor DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Aug 29, 2016

Property Information

Block1501.15
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5008

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,494
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
27%
Improvement Value:$257,800
73%
Total Assessment$352,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,424+5.2%
2024$6,107+8.9%
2023$5,606+0.4%
2022$5,582+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

Sq Ft1,494DeedBook 16498, Page 341Recorded9/6/2016

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4559, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1971