Skip to content

1059 Overlook DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$257,500
Last Sale Date
Apr 17, 2019

Property Information

Block1501.15
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5008

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,436
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
41%
Improvement Value:$186,700
59%
Total Assessment$317,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,785+5.2%
2024$5,499+10.7%
2023$4,967+0.4%
2022$4,946+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$257,500

From:

To:

Sq Ft1,436DeedBook 17464, Page 1798Recorded5/8/2019

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,436DeedBook 17019, Page 270Recorded2/6/2018

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 10161, Page 1829

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5507, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1960