Skip to content

1055 Overlook DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block1501.15
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5008

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,576
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
40%
Improvement Value:$210,300
60%
Total Assessment$352,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,415+5.2%
2024$6,098+15.3%
2023$5,291+0.4%
2022$5,267+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 10497, Page 1831

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4832, Page 183

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960