Skip to content

861 Tudor DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2007

Property Information

Block1501.16
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5007

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,334
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
23%
Improvement Value:$331,000
77%
Total Assessment$428,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,794+5.2%
2024$7,409+4.2%
2023$7,109+0.4%
2022$7,078+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5764, Page 562

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 4712, Page 848

Property Sale

Sale
$29,085
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971