Skip to content

1111 Overlook DriveToms River, NJ 08753

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 23, 2025

Property Information

Block1501.16
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5007

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,040
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,000
34%
Improvement Value:$192,500
66%
Total Assessment$290,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,290+5.2%
2024$5,029+15.0%
2023$4,374+0.4%
2022$4,355+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,040DeedBook 20145, Page 1904Recorded9/26/2025

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 10173, Page 754

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1959